Charles Bukowski

Charles Bukowski ve Özlüsözleri

1920 / Almanya
1994 (74 yaşında) / ABD

Eserlerinde genellikle toplum dışı insanları ve depresyonu konu alması ve alkolizme yakın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlü ABD li yazar.

Asıl adı Heinrich Karl Bukowski olan Amerikalı yazar ve şair. Yapıtlarında bazen Henry Chinaski ismini de kullanmıştır. Hayatının çoğunu ABD nin Los Angeles şehrinde geçirmiştir. Eserlerinde genellikle toplum dışı insanları ve depresyonu konu alması ve alkolizme yakın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlüdür.

I. Dünya Savaşı nın sonlarında Almanya ya askeri hizmet nedeniyle gelen Polonya asıllı Amerikan bir babanın ve terzilikle uğraşan Alman bir annenin çocuğu olan Charles Bukowski 1920 yılında Andernach, Almanya da doğdu. 2 yaşındayken Los Angeles a taşındılar. 1929 Krizi sırasında Bukowski nin babası genelde işsizdi ve Bukowski ye şiddet uygulardı. Bukowski, Los Angeles Lisesi nden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Þehir Üniversitesi nde 1 yıl okudu.

24 yaşındayken "Aftermath of a Lenghty Rejection Slip" isimli kısa öyküsü yayımlandı. Iki yıl sonra bir başka kısa öyküsü olan "20 Tanks From Kasseldown" isimli eseri yayımlandı. Bukowski yayıncılık yönteminlerinden hayal kırıklığına uğradı ve neredeyse 10 yıllığına yazmayı bıraktı. Hayatının bu bölümünü A.B.D. yi gezerek, çeşitli işlerde çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. 1950 lerin başında Bukowski, iki yıldan az bir süre A.B.D. Posta Idaresi nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955 te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonra bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı.1957 de Barbara Fry ile evlendi fakat 1959 da boşandılar. Bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeğe devam etti ve sonra Los Angeles taki postaneye geri döndü. 1965 te hiç evlenmediği Francis Smith ten bir kızı oldu. 1969 da Black Sparrow Yayınevi nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. Bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı "Iki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim." Posta ofisini bırakalı bir ay olmayalı Bukowski Postane ismindeki ilk romanını bitirdi. 1976 da Bukowski, Linda Lee Beighle ile tanıştı. Iki yıl sonra birlikte Los Angeles ta bir liman şehri olan San Pedro ya taşındılar. Bukowski ve Beighle 1985 te evlendiler.

Bukowski, Pulp romanını henüz bitirdikten sonra 9 Mart 1994 te 73 yaşındayken San Pedro, Kaliforniya da öldü. Ölüm töreni budist rahipler tarafından yönetildi.

ÖzlüSözleri

"Kumar oynamazsan asla kazanamazsın."

"Hiçbir şey gerçek kadar sıkıcı olamaz."

"Hemen herkes dahi doğar, geri zekalı gömülür."

"Kader tanrıçasının zalim olduğu ve sonunda hepimizin posasını çıkaracağı doğru; ama sıkı, ölümsüz bir kaybedenden daha yıldırıcı hiçbir şey yoktur. Işin sırrı şunda yatıyor; herkes kaybedebilir, kaybetmek yeteneklerin en kolayıdır."

"Tabii ki bir insanı sevebilirsiniz, eğer onu yeterince tanımıyorsanız."

Anahtar Kelimeler
Charles Bukowski, realizm
Benzer Kişiler

Dostoyevski (Kişiler) Kimilerine göre tüm zamanların en büyük romancısı sayılan 19. yüzyıl Rus yazarıdır.

Balzac, Honore de (Kişiler) Fransız romancı ve oyun yazarı

Tamamlayıcı Konular