Che Guevara

Che Guevara ve Özlüsözleri

1928 / Arjantin
1967 (39 yaşında) / Bolivya

Marksist politikacı ve gerilla lideri.

Arjantin doğumlu doktordur. (1928-1967) .

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán ın önderliğinde Guatemala nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba da yönetimi ele geçiren Fidel Castro nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba dan ayrıldı. Ilk olarak Kongo-Kinşasa ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu özel Harekât Birlikleri nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967 de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera da Bolivya Ordusu nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz sonucu öldürüldüğüne tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

ÖzlüSözleri

"En önemlisi, kaabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kaabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir."

Anahtar Kelimeler
Che Guevara, maksizm, gerilla, sosyalist, devrimci, komunizm
Benzer Kişiler

Nazım Hikmet (Kişiler) Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı.

Bakunin (Kişiler) Anarşist düşünürlerin ilk kuşağının temsilcilerindendir ve önemli düşünürlerden biridir.

Emma Goldman (Kişiler) 20. yüzyılın ilk yarısında ABD ve Avrupa da anarşist görüşün yayılmasında ve gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Rousseau, J.J. (Kişiler) Siyasi fikirlerleriyle Fransız Devrimini ve sonrasını etkilemiş filozof, müzik teorisyeni ve politikacı.

Kemal Atatürk (Kişiler) Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı.

Kropotkin (Kişiler) Anarko komünist Rus yazar, anarşizm kuramcısı.

Camus, Albert (Kişiler) Varoluşçuluk ve absürdizm akımının öncülerinden biri olarak kabul edilen Fransız yazar ve filozoftur.

Pavese (Kişiler) Italyan şair, romancı, çevirmen ve eleştirmen.

Stalin (Kişiler) Devrim sonrası 31 yıl Rusyayı yönetmiş devlet başkanı.

Tamamlayıcı Konular

Komünizm (Konular) Komünizm veya komünistlik, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir.

Anarşizm (Konular) Kişi özgürlüğünü amaç edinen, devlet, din ve kişi gibi tüm otoriteleri reddeden felsefi düşünce.