Elif Şafak

Elif Şafak ve Özlüsözleri

1971 / Fransa, Strazburg
49 yaşında / Yaşıyor

Kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiş çok satan romanların sahibi Türk yazar.

Strazburg doğumludur. Ortaokulu Madrid de okudu, ODTÜ Uluslararası Ilişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde yaptı. ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde "Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları" üzerine doktorasını tamamladı. Elif Þafak ın Islamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

Elif Şafak, Istanbul Bilgi Üniversitesi nde "Türkiye ve Kültürel Kimlikler", "Kadın ve Edebiyat" konularında dersler vermiştir. 2003-2004 akademik yılı boyunca Michigan Üniversitesi nde yardımcı doçent olarak bulundu ve ders verdi. Halen, Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. "Edebiyat ve Sürgün", "Bellek ve Politika", "Müslüman Dünya da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet" konulu dersler vermektedir. Türkiye de çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazmaya devam etmektedir. Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile evli olan Elif Şafak ın Şehrazat Zelda (2006) adlı bir kızı vardır. Þu an Zaman gazetesinde ve aynı gazetenin "Pazar" isimli ekinde makaleleri yayımlanmaktadır.

Ilk kitabı olan Kem Gözlere Anadolu adlı öykü kitabı 1994 te, ilk romanı Pinhan ı 1997 de yayımlandı ve 1998 Mevlana Büyük ödülünü kazandı. Ikinci romanı Şehrin Aynaları ise 1999 da yayımlandı. 2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği ödülü nü kazanan Mahrem romanı ile geniş okur kesimi tarafından tanındı. Bunu iki yıl ara ile yayımlanan Bit Palas (2002) ve Ingilizce olarak yazdığı Araf (2004) adlı kitapları izledi. Ayrıca (2004) yılında Beş yazarın bir roman projesinde de yer aldı, bu roman Beşpeşe adıyla yayımlandı. Yazarlar kitaptaki yazı sırasına göre şöyle: Murathan Mungan, Faruk Ulay,Elif Şafak, Celil Oker, Pınar Kür. Med Cezir (2005) adlı kitabında kadın, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat hakkında yazılarını bir araya getirdi. Son romanı "Baba ve Piç"i (2006) Ingilizce olarak kaleme aldı. Türk-Ermeni ilişkilerini inceleyen bu roman nedeniyle hakkında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesi ile dava açıldıysa da, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

ÖzlüSözleri

"En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır."

Anahtar Kelimeler
Elif Şafak, roman yazarı
Benzer Kişiler
Tamamlayıcı Konular