Novalis

Novalis ve Özlüsözleri

1772 / Almanya
1801 (29 yaşında) / Almanya

Alman romantizminden şair ve filozof.

Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg.

Novalis ilk eğitimini özel öğretmenlerden aldı. Bu öğretmenlerin arasında Christian Daniel Enhard Schmid de vardır ki Novalis Schmid ile daha sonra üniversite eğitiminin başında tekrar karşılaşacaktır. Novalis daha sonra Eisleben deki Luther gramer okuluna gitmiş, burada retorik ve antik edebiyata dair bilgi ve yeteneklerini geliştirmiştir. Novalis 1790 dan 1794 e kadar Jena da hukuk okumuştur. Eğitimi sırasında Schiller ile tanışmış ve Schiller in derslerine katılmıştır. Schiller in hastalık döneminde ona dostluk göstermiştir. Ayrıca Goethe, Herder ve Jean Paul ile de tanışmış, Ludwig Tieck, Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling ve Friedrich ve August Wilhelm Schlegel kardeşler ile arkadaş olmuştur.

Ekim 1794 te kamu hizmetinde çalışmaya başlayan Novalis bu sıralarda tanıştığı Sophie von Kühn ile 15 Mart 1795 te nişanlandı. Nişanlısı 1797 de öldü ve bu Novalis i çok etkiledi.

1795-1796 arasındaki dönemde Novalis Johann Gottlieb Fichte nin bilimsel doktriniyle ilgilenmiştir ki bu dünyaya bakış açısını büyük oranda etkilemiştir. Ayrıca, Fichte nin felsefesindeki çeşitli kavramları geliştirmiş, bu konuda çalışmalar da bulunmuştur.

Birkaç ay sonra Saksonya daki Freiberg Madencilik Akademisi'ne jeoloji çalışmak için girmiştir. 1798 de ilk fragmanları Athenäum isimli dergide yayımlanmıştır. Novalis in ilk yayınının ismi Blüthenstaub`dur ki bu aynı zamanda "Novalis" mahlasını da ilk kullandığı yerdir.

Aralık 1798 te Novalis Julie von Charpentier ile nişanlanır. Ağustos 1800 de tüberküloz hastalığına yakalanır. 25 Mart 1801 de Weißenfels de vefat eder.

ÖzlüSözleri

"Kötülük akılda yer etmiş, inatçı ve ancak mucize ile iyileşebilen bir ruh hastalığıdır."

"Düşümüzde düş görmeye başlayınca, uyanma zamanı yakındır."

"Kültür sahibi olmak isteyen insanın ulaşacağı ilk hedef tedbirdir."

Anahtar Kelimeler
Novalis, Fichte, romantizm, Schiller, Goethe
Benzer Kişiler

Hegel (Kişiler) Diyalektik mantık ekolünün kurucusu Alman filozof.

Diderot (Kişiler) Fransız yazar ve filozofu.

Heine (Kişiler) 19. yüzyılın en ünlü Alman şairlerinden biridir.

Lord Byron (Kişiler) Romantizm in en önemli karakterlerinden biri olan Ingiliz şair.

Stael (Kişiler) Fransız yazar.

Schiller, Friedrich (Kişiler) Romantik felsefe akımının önemli düşünürü, şair, oyun yazarı ve tarihçi.

Schiller, Ferdinand (Kişiler) İngiliz Pragmacılığının en önde gelen savunucularındandır.

Geothe (Kişiler) Alman şair ve oyun yazarı.

Humboldt, Wilhelm (Kişiler) Dilbilimin gelişmesine yaptığı katkılarla 20. yüzyılda büyük önem kazanan Alman dil uzmanı, düşünür, diplomat ve eğitim reformcusudur.

Voltaire (Kişiler) Fransız devrimi ve aydınlanmasına büyük katkısı olmuş yazar.

Wittgenstein (Kişiler) Mantık ve dil felsefesi konularında yaptığı çalışmalarla 20. yüzyılın en önemli filozoflarından sayılır.

Mevlana, Celaleddin-i Rumi (Kişiler) Islâm ve tasavvuf dünyasında tanınmış Iranlı şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür.

Tamamlayıcı Konular